Pri dnešných cenách nehnuteľností sa čoraz viac Slovákov rozhoduje pre mobilný dom, ako dočasnú alternatívu v bývaní. Mobilné domy, prívesy, karavany u nás zažili veľký boom hlavne do roku 1989. Vtedy boli využívané výhradne na rekreačný účel. To aké boli mobilné domy predtým a teraz sa len ťažko dá porovnávať. Dnešné mobilné domy poskytujú dostatočný komfort aj pre trvalé bývanie, nie len na rekreáciu. K ich obľube prispieva aj nízka obstarávacia cena pri relatívne slušnom komforte bývania v moderných typoch domov.
Ako sa na mobilný dom pozerá zákon?
Či už sa jedná o mobilný dom vybavený ťažnou ojou a kolesami alebo o modulový dom, ktorý na pozemok umiestni žeriav, je to výrobok plniaci funkciu stavby. Výrobok plniaci funkciu stavby spadá do režimu stavebného zákona. Či už je mobilný dom využívaný na bývanie alebo na rekreáciu (čo zvyčajne je) vzťahujú sa na naň rovnaké pravidlá ako na stavbu rodinného domu. V mnohých prípadoch sa stavebné povolenie naozaj nevyžaduje. To však neznamená, že netreba iné povolenie podľa stavebného zákona, a tým je územné rozhodnutie.
V prípade, ak je mobilný dom stavbou, nakoľko napĺňa vyššie uvedené pojmové znaky stavby a kritériá podľa § 43 ods. 1 stavebného zákona, bude potrebné uplatniť postupy stavebného zákona vzťahujúce sa na stavbu, t. j. získať územné rozhodnutie na umiestnenie stavby, stavebné povolenie, resp. ohlásenie stavebnému úradu a kolaudačné rozhodnutie. Nakoľko väčšina mobilných domov bude v praxi spĺňať kritériá jednoduchej stavby podľa § 139b ods. 1 stavebného zákona, bude postačovať namiesto stavebného povolenia ohlásenie stavebnému úradu a to v prípade, ak tak určí stavebný úrad v rozhodnutí o umiestnení stavby podľa § 39a ods. 5 v spojení s § 55 ods. 2 písm. a) stavebného zákona.
V prípade, ak mobilný dom nie je stavbou predovšetkým z dôvodu absencie jeho napojenia na siete technického vybavenia územia, resp. spojenia so zemou pevným základom, bude potrebné na jeho umiestnenie na pozemku územné rozhodnutie – rozhodnutie o využívaní územia podľa § 39b stavebného zákona. Tento fakt vyplýva z ustanovenia § 32 stavebného zákona, v zmysle ktorého umiestňovať stavby, meniť využitie územia a chrániť dôležité záujmy v území možno len na základe územného rozhodnutia. V prípade umiestnenia mobilného domu v území bude teda potrebné rozhodnutie o využívaní územia, ktorým stavebný úrad povolí nové využívanie územia oproti pôvodnému účelu a spôsobu využitia územia, určí jeho podmienky a čas jeho platnosti.
Čo treba vybaviť, ak si chcete zakúpiť mobilný dom?
Umiestnenie mobilného domu na pozemku vyžaduje súhlas stavebného úradu alebo musí byť v súlade s územným plánom obce. Vaše kroky teda povedú na stavebný úrad. Stavebnému úradu predložíte žiadosť o vydanie územného rozhodnutia, doložíte vlastnícke právo k pozemku a dokumentáciu k mobilnému domu. Potrebovať budete aj vyjadrenie od technickej a dopravnej infraštruktúry na danom mieste kde sa bude dom nachádzať.
Mobilné domy s hypotékou
Na trhu už sa začínajú objavovať aj mobilné domy, ktoré je možné skolaudovať a získať na ne súpisné číslo. V takom prípade sa na dom vzťahujú i predpisy ohľadom dane z nadobudnutia nehnuteľnosti a dane z nehnuteľností. Zároveň je možné na takýto dom čerpať hypotekárny úver.